Nielegalne opiekunki nie są dobrym rozwiązaniem dla żadnej ze stron.
Rodziny zatrudniające opiekunów na czarnym rynku stąpają po cienkim lodzie. Praca nierejestrowana stanowi obejście ustawowej płacy minimalnej oraz narusza przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych i podatków. Niemniej jednak wiele rodzin decydowało się na to rozwiązanie do czasu, aż Federalne Stowarzyszenie Prywatnych Dostawców Usług Socjalnych przechwyciło ponad 100 000 nielegalnych imigrantów. Nagle seniorzy zaczęli mieć kontrole w domach i usłyszeli kary od funkcjonariuszy: naruszenie § 8 ust. 1.

Jak działa system? Oficjalnie opiekun jest zatrudniony jako pomoc domowa – za drobne kwoty. Za rzeczywiste stawki, krewni płacą potajemnie. Wiele opiekunów pracuje w nieludzkich warunkach, za niską pensję, z trudem zajmując się osobami starszymi w sposób kompetentny, zaangażowany i empatyczny, a ich wynagrodzenie jest bardzo niskie. Takie zachowanie należy postrzegać jako karygodne, ponieważ opiekunowie nie mają wtedy prawie żadnych praw!

Dlatego drodzy opiekunowie i opiekunki zanim podejmiecie decyzje o prywatnym wyjeździe do Niemiec do opieki zastanówcie się, czy to co może was spotkać jest warte tego wszystkiego. Wyjeżdzając z nami jesteś zaopiekowany od początku do końca.