Ile zarabiają opiekunki osób starszych w Niemczech? Czy wynagrodzenie to znacznie różni się od tego w Polsce? A może po odliczeniu kosztów podróży końcowa kwota może okazać się bardzo zbliżona? Statystyki nigdy nie kłamią i bez wątpienia dają najlepszy obraz stanu rzeczy. Dlatego, jeśli planujesz wyjechać za granicę do pracy, to naprawdę warto poświęcić trochę czasu na porównanie zbliżonych do siebie pod względem warunków zatrudnienia ofert pracy w Polsce i w Niemczech. Takie zestawienia dadzą Ci jasny obraz obecnej sytuacji na rynku pracy polskim i niemieckim.

 

W Polsce większość opiekunek seniora otrzymuje płacę minimalną. Jest to najniższa możliwa stawka za pracę w danym wymiarze czasu, określona przez rząd RP. Dla przykładu, opiekunki osób starszych w Polsce w 2020 roku otrzymywały płacę w wysokości 2600 zł brutto. Na przestrzeni tych dwóch lat niewiele się zmieniło, a w bieżącym roku 2022 najniższa krajowa i wynagrodzenie większości opiekunek osób starszych wynosi zaledwie 3010 zł brutto. Oznacza to, że na konto tych osób, po odliczeniu podatków trafia kwota w wysokości 2363,56 zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę ciężar pracy i wielozadaniowość pracownika, w tym oczywiście dużą dyspozycyjność, to powyższa stawka zdecydowanie nie zachęca. Jak to przełożyć na rynek zagraniczny? Ile zarabiają osoby opiekujące się seniorami z zakwaterowaniem w Niemczech?

 

Każdy z nas marzy o pracy, w której się spełnia w 100%. Tylko, jak czerpać radość i satysfakcję z wykonywanych zadań, gdy człowiek czuje, że jego zaangażowanie i ciężka praca nie są doceniane w należytym stopniu? Niestety w Polsce utarło się przekonanie wśród społeczeństwa, że praca na stanowisku opiekunka osoby starszej nie wymaga zbyt dużego wysiłku i zaangażowania, a jedynie stałej obecności opiekuna przy seniorze. Nic bardziej mylnego! Jest to odpowiedzialna praca, która powinna być (a nawet musi) godziwie wynagrodzona. W Niemczech jest to możliwe! Chcesz zarabiać więcej jako opiekunka seniora? Decydując się na wyjazd za granicę jest to możliweJ. Jakie wynagrodzenie oferują nasi zachodni sąsiedzi?

 

Opiekunki osób starszych z zakwaterowaniem w Niemczech mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1700-2000 euro. Pamiętaj jednak, że wysokość stawki jest uzależniona od wymagań stawianych pracownikowi i warunków pracy. Stawka jest więc ustalana przy uwzględnieniu:

 

  • stanu zdrowia i sprawności (fizyczne, umysłowej, psychicznej) seniora;
  • ilości osób objętych opieką (np. małżeństwo, rodzeństwo);
  • poziomu znajomości języka i stopnia komunikowania się opiekunki;
  • miejsca (landu), w którym podejmujemy pracę;
  • formy opieki (np. opieka całodobowa);
  • doświadczenia opiekunki;
  • posiadania dodatkowych specjalistycznych umiejętności i kwalifikacji (np. pielęgniarskich).

 

Decydując się na współpracę z Maddam, nie musisz martwić się o podatki i składki zdrowotne. Zadbamy o wszystkie formalności związane z Twoim zatrudnieniem w Niemczech, w tym o ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i składki. Przypominamy też o przygotowanych atrakcyjnych premiach i bonusach świątecznych dla osób, które nam zaufały.